Cum indepartam parchet stratificat lipit permanent - decopertare pardoseli

Cum indepartam parchet stratificat lipit permanent - decopertare pardoseli

Va aflati in una din situatiile urmatoare: ati inchiriat sau achizitionat un apartament sau un spatiu comercial in care pardoseala deja montata este parchet stratificat din lemn sau pur si simplu doriti sa indepartati parchetul stratificat montat in magazinul dvs.

Indiferent daca doriti sa reamenajati spatiul si sa inlocuiti pardoseala sau exista probleme cu parchetul si este necesar sa il indepartati, veti constata ca nu e cel mai simplu lucru de realizat. De ce? Acest tip de parchet se monteaza prin lipire permanenta de stratul suport, deseori de sapa din beton sau de sapa autonivelanta, folosind diverse tipuri de adeziv permanent.

Clientul din Sectorul 1, Bucuresti

Exact asta este si cazul clientului din acest articol, care a inchiriat un spatiu comercial unde pardoseala veche a fost montata cu un adeziv bi-component pentru parchet, fapt care i-a facut imposibila indepartarea pardoselii prin metode traditionale.

Clientul ne-a contactat printr-un email la info@pardoseli.ro, cerandu-ne ajutor pentru decopertarea parchetului stratificat.

Am pregatit masina de decopertare Junior Ride-On si ne-am deplasat la spatiul comercial inchiriat de client in Sectorul 1 din Bucuresti.

masina-de-decopertat-pardoseli-ride-on-junior

Vedeti in pozele de mai jos cum se prezenta pardoseala la sosirea echipei noastre. Clientul a incercat prin toate metodele traditionale sa scoata parchetul lipit dar n-a avut sorti de izbanda.

parchet-stratificat-lipit-permanent-de-sapa

parchet-stratificat-lipit-permanent-de-sapa

parchet-stratificat-lipit-permanent-de-sapa

Ce este Junior Ride-On?

Masina de decopertat pardoseli Janser Junior Ride-On este solutia perfecta pentru spatiile de dimensiune mica spre medie (30 - 500mp), care ne permite sa decopertam pardoseli lipite permanent, cu minim de efort!
Cu o greutate intre 320 si 400kg, aceasta masina de decopertat ofera rezultate incredibil de rapide, totul fiind alimentat de la o simpla priza de 220v. :)

Dimensiunile reduse ne permit sa o transportam usor, putand fi ridicata cu liftul pana la etajele superioare, acolo unde situatia o cere.

Iata o scurta prezentare a capabilitatorilor masinii de decopertat pardoseli Junior Ride-ON:


Sa trecem la treaba!

Analizand situatia, ne-am pus de acord ca cea mai buna abordare este sa "slabim" structura parchetului. Folosind fierăstrăul profesional pentru pardoseli, am taiat multiple sanfrenuri la distanta de 10cm, pe toata suprafata pardoselii. Am procedat exact ca in cazul altui client cu aceeasi problema. Invatam prin fiecare santier!


Aceste taieturi succesive ne permit sa decopertam parchetul in sectiuni mai mici, slabind rezistenta generala a acestuia.

Atentie! Am folosit un fierastrau profesional, dedicat acestui tip de activitate. Fumul este rezultat de udarea parchetului de catre client.

Sa vina Juniorul!

Colegul nostru a incalecat pe Junior si am inceput decopertarea efectiva a parchetului. Luati in considerare greutatea masinii de decopertat pentru a putea intelege ce forta a necesitat acest parchet incapatanat.

decopertare-parchet-stratificat-cu-utilaje-specializate-janser

Junior Ride On este singura masina de decopertat pardoseli din industrie potrivita pentru o multitudine de pardoseli de trafic intens, precum ceramica, lemnul, covorul PVC, linoleum si rasini epoxidice. Unul din avantajele acestei masini este garda la sol care ii permite sa treaca cu usurinta peste obstacole, cum ar fi resturile de parchet decopertat.

Nivelul redus de zgomot ii permite sa fie utilizata chiar si in spatiile de birouri, acolo unde linistea este esentiala.

Hai sa o vedem la treaba!


Rezultatul final

Desi suprafata totala a fost de doar 30m2, singura solutie reala a fost decopertarea cu utilajele noastre specializate. Timpul de executie pentru aceasta lucrare a fost de 4 ore, rezultatul fiind un client multumit si un spatiu pregatit pentru noua pardoseala!

Va lasam mai jos imaginile de la decopertare:

decopertare-parchet-stratificat-bucuresti

decopertare-parchet-stratificat-sectorul-1-magazin-mobila-bucuresti

parchet-decopertat-pardoseli-ro-bucurestiparchet-decopertat-rezultat-final-bucuresti

Cum ne contactati

La final, va reamintim ca ne puteti contacta pentru proiectul dvs, folosind numarul de telefon 0744.18.18.18 sau adresa de email info@pardoseli.ro

Utilajele noastre sunt adaptate oricarui dimensiune de proiect, indepartam cu succes covor PVC medical, linoleum Tarkett, rasini epoxidice, parchet stratificat, mocheta de trafic intens, hidroizolatii si altele!

Ne deplasam rapid la clientii din Bucuresti! Va rugam sa includeti cat mai multe detalii despre pardoseala care trebuie indepartata, echipele noastre va stau la dispozitie!